
Благодійникам не дозволяють готувати сиріт до самостійного життя
6 вересня 2016 р. Комітет Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму розглядає проект закону про внесення змін до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» про наставництво над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування», реєстр. № 4784. 12 липня 2016 року його було прийнято за основу.
Цей документ подавався до парламенту без погодження з благодійними організаціями, які багато років поспіль допомагають сиротам підготуватися до дорослого життя і не потонути у житейському морі, ставши повнолітніми і покинувши державні заклади піклування. Через це законопроект, загалом прогресивний і своєчасний, викликав обурення сектору благодійності, оскільки обмежує право благодійних фондів та організацій реалізовувати проекти з наставництва.
5 положень, з якими категорично не згодні благодійники та захисники прав дитини
Український форум благодійників і Українська мережа за права дитини, до якої входить і член УФБ, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», спрямували до профільного парламентського комітету позицію щодо законопроекту про наставництво. Основними вимогами спільнот є внесення поправок до законопроекту:
1. Передбачити втілення проектів з наставництва БЛАГОДІЙНИМ, а не лише громадським організаціям. Звуження кола учасників наставництва зменшують шанси дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, реалізувати своє право на участь у проектах із підготовки до самостійного життя.
2. Виходячи зі змісту законопроекту пропонується участь у наставництві дітей, які за станом свого здоров’я не можуть усвідомлювати факт наставництва. Вважаємо, що діти, які мають такі вади здоров’я, які заважають їм усвідомлювати факт здійснення наставництва, мають приймати участь у наставництві за умови обов’язкової незалежної експертної оцінки стану здоров’я таких дітей та підтвердження можливості або відсутності можливості їх участі в проекті. Бо якщо дитина не може розуміти і усвідомлювати факт наставництва, а саме наставництво – це підготовка до самостійного життя, то тоді такі тези в законі виглядають нелогічно.
3. Укладання договору про наставництво повинно відбуватися за згодою дитини та за участю благодійної (громадської) організації. Інакше норми законопроекту виглядають некоректними та неетичними з точки зору захисту інтересів дітей, а також виходячи з принципу добровільності такої діяльності для наставника.
4. Конкретизувати, яким саме органом опіки й піклування має бути погоджений договір про наставництво: за місцем розташування закладу перебування дитини або реєстрації чи проживання наставника.
5. Детально прописати в законопроекті розмежування повноважень органів влади, які задіяні в наставництві, оскільки не зовсім зрозуміла роль центрів соціальних служб у процесі наставництва.
Зазначені недоліки законопроекту №4784 можуть негативно вплинути на реалізацію важливої для суспільства та своєчасної як ніколи ідеї наставництва.
Що буде завтра
6 вересня 2016 року представники Українського форуму благодійників і Громадянської спілки «Українська мережа за права дитини» під час засідання парламентського Комітету питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму донесуть свою позицію до народних депутатів і наполягатимуть на тому, щоб законопроект про наставництво доопрацювали до другого читання.
Викладену позицію вже підписали:
Басюк Тетяна Петрівна – Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей»;
Дибайло Василина Дмитрівна – Міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині»;
Рзаєва Евгенія Михайлівна – Благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України»;
Поддубний Андрій – структурний осередок Німецько-Польсько-Українського Товариства в Україні;
Постолюк Галина Іванівна – Благодійна організація «Надія і житло для дітей»»
Скіпальська Галина Богданівна – Міжнародний благодійний фонд «Українська фундація громадського здоров’я»;
Ткаченко Євгенія Володимирівна – Всеукраїнська громадська організація «Магнолія»;
Толстоухова Світлана Валентинівна – Всеукраїнська громадська організація «Ліга соціальних працівників України»;
Чупріков Андрій Павлович – Міжнародна благодійна організація «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко».
Як можете допомогти сиротам ви
Дякуємо всім членам Українського форуму благодійників і Української мережі за права дитини, які долучилися до експертної оцінки і формулювання спільної позиції щодо законопроекту №4784. Наша точка зору має значно більше шансів бути врахованою, якщо кожен, хто читає цю новину:
1) поширить її на своїх сайтах або у соцмережах;
2) позначить у своїх дописах народних депутатів і Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколу Кулебу;
3) особисто звернеться до знайомих народних депутатів з проханням зважити на позицію благодійників.
Що таке наставництво, і кому воно потрібне
Майже 7 000 дітей в Україні проживають в інтернатних закладах різних типів. Більшість із них з різних причин (вік, стан здоров’я) практично не мають шансів бути усиновленими чи влаштованим в інші форми сімейного виховання. Проживання в інтернатному закладі не сприяє таким дітям у підготовці до подальшого самостійного життя, визначення та розвитку здібностей, реалізації її інтересів у професійному самовизначенні. Випускники інтернатів зазвичай безпорадні в побутових питаннях, не вміють розпоряджатися майном та коштами, не орієнтуються, де і як отримувати освітні, соціальні, медичні, адміністративні послуги. Діти, які закінчують інтернатні заклади, потребують допомоги в ознайомленні з практиками суспільного спілкування, подолання складних життєвих ситуацій, формування навичок здорового способу життя, сприяння становленню як відповідальної, успішної особистості.
Наставництво – це добровільна безоплатна діяльність із надання вихованцям закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, індивідуальної підтримки та допомоги, насамперед у підготовці до самостійного життя.