
П’ять тисяч євро — стільки грошей вирішив роздати київським ветеранам війни однопартієць екс-канцлера Герхарда Шредера, колишній бургомістр Баден-Бадена та філантроп Бруно Бітс, який завітав днями до нашої столиці разом зі своїм старшим братом Гансом. Зустріч з київськими ветеранами була організована за сприяння КМДА.
Під час війни обидва брати воювали на різних фронтах: перший — на західному (у Франції), другий — на східному (Україна). У 1944-му 18-річний Бруно потрапив у полон до американських військових, а 20-річний Ганс — до радянських. Менший два роки працював на лісоповалі в Пенсільванії (штат на північному сході США), а старший п’ять років провів на сибірських шахтах.
Після полону брати повернулися до рідного Пфорцхайму (західна частина німецької землі Баден-Вюртемберг). На той час це старовинне місто (засноване ще римлянами) лежало в руїнах: міські вулиці й будинки сильно постраждали від бомбардувань британців у роки Другої світової війни. Найстрашніший повітряний штурм відбувся в день свята Радянської армії (23 лютого 1945 року), коли загинуло понад 17 тисяч чоловік, тобто більше половини жителів.
Після падіння залізної завіси брати Бітс неодноразово навідувалися до Києва і навіть брали участь у травневому параді на Хрещатику, присвяченому Дню Перемоги. Свій мовний бар’єр поважні німецькі гості успішно подолали за допомогою вчительки німецької мови, киянки Марії Андрійчук.
Нинішнього року (як, до речі, й минулого) за сприяння КМДА вдалося організувати зустрічі обох екс-солдатів німецької армії з колишніми радянськими воїнами. Кожному з ветеранів війни (50 чоловік) Бруно Бітс вручив по 100 євро. Щедрість і щирість німецьких гостей вразила серця українців.
Особливо теплою й душевною була зустріч братів Бітс із колишнім фронтовиком Віссаріоном Бєжаєвим, який пригощав німців домашніми стравами, українською горілкою та туркменським коньяком. Дружня розмова тривала більше трьох годин. Віссаріону Костянтиновичу було про що згадувати: у грізні роки війни він брав участь у визволенні Кубані, західної України, а після перемоги його направили до Одеси — боротися зі злочинністю.
У свою чергу, Ганс Бітс розповів, як українські гуси… допомогли йому повернутися додому. “Коли ми наступали на Харків, по дорозі натрапили на ферму з гусаками,— з посмішкою розповів колишній німецький солдат.— Тими гусаками ми цілий тиждень об’їдалися. Окрім того, щодня я з’їдав по 20-30 яєць. А в результаті захворів жовтухою (запалення печінки) і демобілізувався. Після лікування мене знову відправили на фронт. І навіть обіцяли нагородити залізним хрестом за підбитий радянський танк. Та, на жаль, я потрапив у полон і в якості “нагороди” отримав п’ять років Сибіру…”
В останній день свого перебування в Києві пан Бітс зустрівся із заступником голови КМДА Леонідом Новохатьком. Під час зустрічі Леонід Михайлович подякував меценатові за його особисту допомогу соціально-незахищеним киянам, побажав міцного здоров’я та запросив відвідати Київ ще раз.
“В Україну приїжджають багато благодійників, але часто ці люди представляють компанії, благодійні організації. А пан Бруно Бітс — німецький пенсіонер, який має можливість та бажає допомагати малозабезпеченим людям. Я висловлюю щиру вдячність та повагу цій щедрій та чуйній людині”,— зазначив пан Новохатько.
http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4157/art/1349205743.html