
Чи є сьогодні в Україні запит на прозорість та підзвітність благодійного сектору? Що сприяє, а що заважає благодійним організаціям бути прозорими та підзвітними? Яким чином можна сьогодні пропагувати та розвивати довіру до благодійності в українському суспільстві?
Про це дискутували три сотні провідних експертів та найуспішніших практиків сектору благодійності з усіх регіонів України, а також з чотирьох країн світу: Великобританії, Канади, Польщі, США – учасники V Міжнародної конференції Українського форуму благодійників «Благодійність: підзвітно, прозоро, публічно» (21 лютого 2013 р., Київ). Основним фокусом цьогорічної конференції Українського форуму благодійників стало питання формування довіри до благодійної діяльності фондів та організацій, яких сьогодні в Україні зареєстровано майже 14000.
Програма конференції включала в собі дві складові. З одного боку відбулося жваве обговорення основних світових цінностей, стандартів, етичних принципів, на яких має будувати свою діяльність кожна благодійна організація. З іншого – учасники конференції мали змогу детально познайомитися з різними практичними інструментами, які допомагають зробити діяльність благодійної організації більш підзвітною, прозорою та публічною.
Відкриваючи конференцію, директор Українського форуму благодійників, Анна Гулевська-Черниш, намалювала портрет сучасного вітчизняного благодійника: ним виявилася жінка 33-39 років, яка мешкає у великому місті Західної України. Саме жінка стала ключовою фігурою, яка здійснювала благодійні пожертви та підтримувала діяльність благодійних організацій протягом 2012 року. Такий портрет вималювався в результаті проведення у грудні 2012 року опитування, що було здійснено на замовлення Українського форуму благодійників фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова. Крім цього, в рамках зазначеного опитування лише 21% респондентів зазначили, що протягом минулого року підтримали діяльність благодійних фондів та організацій. Серед основних причин небажання підтримувати таку діяльність стали відсутність запиту про підтримку з боку самих благодійників або нерозуміння, кому та як допомагають ті чи інші організації.
Окрім того, Анна Гулевська-Черниш зазначила: «Тема нашої конференції є дуже актуальної у розрізі тих питань, що сьогодні обговорюються на рівні міжнародної благодійної спільноти. У 2005 році була прийнята так звана Паризька декларація, основним фокусом якої стало визначення важливості орієнтації всієї благодійної та гуманітарної допомоги на кінцевий результат, досягнення ефективності та впливу. Підзвітність та прозорість визначені як одні з ключових факторів, що допомагають досягти цих завдань. Саме тому уряди багатьох країн сьогодні докладають зусиль аби на законодавчому рівні забезпечити прозору та підзвітну діяльність благодійників, а сам сектор розробляє внутрішні рекомендації, стандарти, інструменти та практики, які б дозволили благодійникам самостійно впровадити ці принципи на практиці. Однією з прогресивних норм нового Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», що вступив у дію третього лютого, є юридично закріплене право благодійника здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, а також право повернути собі назад суми валютних цінностей, цільове використання яких не відбулося. Крім цього більш ретельно регулюються діяльність волонтерів, що стосується збору благодійних пожертв. Отже відповідні норми у нас вже є. І тепер сьогодні саме від нас – української спільноти благодійників – залежить, яким чином ми скористуємося цими нормами аби зробити сектор біль прозорим, підзвітним та публічним, і таким чином підняти довіру суспільства до власної діяльності».
Продовжив програму Конференції спеціальний гість – довічний герой Червоного Хреста, засновник та президент Assist International Боб Пейджетт (США). Зокрема, пан Пейджетт зауважив “Говорячи про благодійність, ми, в першу чергу, говоримо про людей, про зусилля або намагання поліпшити благополуччя людей, наприклад, через пожертви або благодійну допомогу. Благодійність є проявом любові до людства загалом. Оскільки наша благодійна діяльність спрямована виключно на поліпшення благополуччя людей, то ми визначили для себе три основних цінності, які є основою всієї нашої діяльності: повага до всіх людей, висока якість виконання, порядність. Нашою метою є повага до всіх людей, незалежно від їхньої раси, кольору, переконань або релігії. Надаючи допомогу людям, важливо забезпечити високу якість такої допомоги. Наша принцип: ви настільки хороші, наскільки якісно виконано ваш останній проект. Репутація та ставлення до тих, кому ми бажаємо допомогти, є ключем до нашого успіху. Ми цінуємо чесність в усіх наших взаєминах”.
Тему прозорості та підзвітності у благодійній діяльності підняли також учасники панельної дискусії «Чи є благодійність в Україні прозорою та підзвітною?», які зазначили, що попит на прозору благодійність в Україні лише формується, проте ті організації, які намагаються залучати благодійні кошти від вітчизняних благодійників починають розуміти, що прозорість, підзвітність та публічність – це складова успіху та сталого розвитку. Підтверджуючи цю думку один з учасників панельної дискусії, Олег Малкін, голова правління благодійної фундації "Відкриті серця України зазначив: "Благодійність в Україні буде більш прозорою, коли вона стане більш професійною. Одного щирого бажання або державного примусу не достатньо. Фонди мають усвідомити необхідність свого організаційного розвитку і вдосконалення. Ті, хто не здатні чітко пояснити, як і куди вкладаються ресурси нинішніх або потенціних донорів, неминуче «зійдуть з дистанції».
Одним з лейтмотивів конференції стало обговорення професійно-етичних стандартів залучення благодійних коштів від приватних осіб (фандрейзинг); як попередити та уникнути зловживань у цій сфері. Під час круглого столу «Етика фандрейзингу: від особистої відповідальності до співпраці» директор Фонду братів Кличко, Аліна Носенко зазначила: «Світова тенденція поширення ідеї краудфандингу як ніколи актуалізує питання прозорості та підзвітності благодійності. Наприкінці минулого року ми запустили Donate button – додаток, через який можна зробити внесок у проекти фонду з будь-якої точки світу. Щомісяця ми звітуємо про надходження та витрати, адже відчуваємо величезну відповідальність перед нашими донорами. Ми знаємо, що деякі з них жертвують значну частину свого місячного прибутку. Завдяки цій ініціативі ми відкрили для себе новий світ активностей та комунікації й переконалися, що попри поширену думку, небайдужих людей багато».
Окремим нагальним питанням, яке дискутувалося під час конференції, стало: як звільнити благодійну допомогу від оподаткування на податок із доходу фізичних осіб. Адже Україна й досі залишається однією з небагатьох країн Європи, де благодійна допомога фізичним особам оподатковується на загальних засадах і про це не знають, зокрема, люди, які збирають благодійні кошти на медичні операції. Відповідно проведення різних просвітницьких кампаній серед звичайних громадян сьогодні актуальні як ніколи. Ніна Шпаковська, заступник голови правління АБ «Укргазбанк» під час одного з круглих столів презентувала новий проект АБ «Укргазбанк» щодо цього питання: «Коли людина приходить в банківську установу і відкриває рахунок для збору благодійних коштів, він зазвичай не знає, що всі надходження на цей поточний рахунок підлягають оподаткуванню. Якщо сума на ньому не перевищує 10 мінімальних зарплат, податок становитиме 15%, якщо більше – 17%. Більш того, якщо податок не буде сплачений вчасно, то у подальшому не уникнути також нарахування пені та штрафів. У рамках нашого проекту «Банк добрих справ» «Укргазбанк» першим серед українських фінустанов виступив ініціатором інформаційно-просвітницької кампанії, обговорення та пошуку шляхів вирішення цієї проблеми на національному рівні. Банки просто не можуть бути осторонь цієї проблеми, так як безпосередньо відкривають псевдоблагодійні рахунки для українців. Ми хочемо задати стандарт правильного, відповідального ставлення банків до цього питання. Сподіваємося, що у перспективі буде знайдений інший механізм, який вирішить цю проблему».
Окрема дискусія була присвячена оцінці ефективності та впливу благодійної діяльності у рамках традиційної серії «Анатомія благодійності» з метою обговорити основні підходи в оцінці ефективності та впливу благодійних програм і проектів, а також необхідні умови для здійснення цього. На розгляд фахівців вищого ешелону – представників аудиторських компаній Ernst&Young, KPMG та BDO – були представлені три програми фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», а саме: «Сирітству – ні», «Зупинимо туберкульоз в Україні» та програма грантів у сфері культури «і3 [ідея – імпульс – інновація]. Як результат – керівники відповідних програм отримали аналіз аудиторів та змогли захистити саме свої підходи до визначення ефективності діяльності, а слухачі дискусії змогли розібратися з основними підходами до оцінки, адже в основі кожної діяльності має бути закладені також критерії ефективності. Анатолій Заболотний, директор фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»: «Ми почули змістовну критику. Ми почули схвальні відгуки. Ми почули пропозиції різних людей – фахівців некомерційного сектору. Для нас це було важливим, адже коли ти реалізуєш таку кількість проектів за різноманітними напрямками – здоров’я нації, тепло родини, сучасна освіта, динамічна культура, адресна допомога – важливо постійно зупинятися та замислюватися, для кого ми працюємо, що є кінцевим результатом, чи є це найкращий результат і адекватні зусилля, фінансові та людські, для його досягнення. Ми прагнемо досягати кожною дією максимального результату, а без правильної постановки задач та оцінки це неможливо».
Завершилася конференція Ток-шоу «Будуємо довіру до благодійності», під час якої учасники конференції спільно з професором університету Манітоби (Канада), директором Канадських Студій Романом Єринюком; засновником та президентом Music Camp International (США) Конні Фортунато, а також засновницею та модератором Інтернет-проекту «Таблеточки» Ольгою Кудіненко спробували знайти відповідь на питання: як побудувати успішну модель довіри до благодійної програми чи ініціативи? «Довіра тісно пов’язана зі спілкуванням та налагоджуванням взаємин. Аби досягнути довіри у співпраці з різними благодійними організаціями-партнерами або спонсорами, я постійно намагаюсь дотримуватись наступних принципів: якісне спілкування, міцні взаємини, взаємно погоджені цілі та методики, найвищий рівень особистої та професійної порядності, відкритість для критики, взаємне оцінювання. Для зміцнення довіри суспільства благодійні організації повинні виконувати заплановані проекти або програми вчасно та в рамках відповідних бюджетів, а партнери-спонсори повинні сприйматися як такі, для яких найвищим пріоритетом є досягнення суспільних благ, а не отримання особистої або корпоративної вигоди», – поділилася власним досвідом Конні Фортунато (США), засновниця та президент “Music Camp International”.
Вже стало доброю традицією, що міжнародна конференція Українського форуму благодійників проходить у приміщенні конференц-центру Президент Готелю, який вже четвертий рік поспіль підтримує даний захід. ««Президент Готель радий бути місцем однієї з найпомітніших подій для українського благочинництва. Є багато речей, яких готелі ті інші місця проведення благочинних заходів можуть навчитися в професіоналів благодійності. Крім того, співпраця професіоналів з різних індустрій завжди дає синергію, іноді ідеї виникають з простої розмови і втілюються в успішні проекти», – наголосила виконавчий директор Президент Готелю Оксана Доліненко.
V Міжнародна конференція Українського форуму благодійників «Благодійність: підзвітно, прозоро, публічно» відбулася 21 лютого 2013 року за підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», Фонду братів Кличків, Президент Готелю, Фундації «Відкриті серця», Центру «Джойнт», благодійного фонду Олеся Довгого та Катерини Горінох, ІСАР «Єднання», благодійного фонду «Фудбенк», а також Українського незалежного центру політичних досліджень.