
DAFNE – європейське об’єднання національних благодійних асоціацій, створене 2006 року за участю Українського форуму благодійників. Асоціація регулярно збирає своїх членів, щоб звірити годинники, поділитися досвідом і домовитися про спільні дії з просування ефективної філантропії у Європі.
Адвокація – вплив на політику благодійності
Цьогорічна зустріч DAFNE відбулася 22-23 січня року у Варшаві, приймав гостей Польський форум донорів. Законодавство, яке регулює благодійну діяльність у різних країнах, а також вплив політики на філантропію стали основними питаннями до дискусії. Члени DAFNE із Центральної та Західної Європи зіштовхнулися з тією самою дилемою, що й українські благодійники. З одного боку, національні закони про волонтерство і збір пожертв ухвалюються для того, щоб убезпечити громадян від шахрайства і фінансових зловживань у секторі благодійності. Гостро дискутується й питання підміни справжньої благодійності замаскованим фінансуванням тероризму. З іншого боку, філантропія – тонка сфера, яка тримається на добровільності й самоорганізації, тож надмірне регулювання їй на шкоду.
Зняти бар’єри для благодійності в Європі, створити інструменти міждержавного співробітництва покликаний Європейський статут фундацій. DAFNE багато років працював над його розробкою й адвокацією в Європарламенті. Торік статут був відхилений, тож національні особливості філантропії поки що взяли гору. Однак члени DAFNE ухвалили рішення посилити адвокасі-компонент сектору філантропії як у кожній державі окремо, так і на рівні владних структур об’єднаної Європи. Для цього благодійним організаціям та їх асоціаціям слід діяти злагоджено, наполегливо і безперервно. Тільки тоді реальні гравці сектор філантропії зможуть впливати на політику з регулювання благодійної діяльності.
Пожертви digital суспільства
Практично всі учасники констатували популяризацію новітніх способів надавати пожертви, таких, як sms та Інтернет-благодійність. Вони розвиваються паралельно із традиційним скриньковим збором, поповненням благодійних рахунків і передачею готівкових пожертв із рук в руки. Це полегшує шлях до благодійності, оскільки не потребує зусиль з боку жертводавця. Благодійники, мобільні оператори та представники органів влади в Україні і в інших країнах Європи нині працюють над звільненням від податків благодійних SMS-повідомлень і водночас над тим, як уникнути зловживань через цей механізм.
Благодійність на позитиві
«Багато часу на зустрічі членів DAFNE приділили й психологічно-емоційному аспекту благодійної діяльності, – розповідає директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш. – Людство перенасичене негативом, стресами, проблемами, в тому числі на роботі. Філантропічний сектор завжди приносив інновації в життя громад і цілого суспільства. Сьогодні благодійні організації повинні практикувати і нести в інші галузі такий спосіб роботи, який викликає позитивні емоції. Щоб працювалося легко, на одному подиху, щоб робота приносила радість і користь не тільки бенефіціаріям, а й співробітникам благодійних фондів і волонтерських організацій».