
Як і планувалося, 9 березня у Вінниці офіційно відкрили пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. Ця подія, приурочена до 200-річчя з дня народження великого українського Пророка, зібрала на колишній площі Музейній, яка віднедавна носить ім’я Шевченка, багатолюддя. Коли ж було офіційно перерізано червону стрічку і знято білу тканину зі скульптури, вінничани побачили той самий пам’ятник, і місце розташування якого, і саме спорудження супроводжувалося запеклими дискусіями.
Власне, цей пам’ятник Кобзарю для Вінниці став більше ніж просто пам’ятник. Досі пам’ятники у місті з’являлися двома шляхами: або на них виділяв гроші бюджет з усіма супутніми державними процедурами, або їх за власні кошти споруджували підприємці (як-то невеличкі скульптури – доповнення до будівель). Увічнення Шевченка відбулось по-іншому – за кошти меценатів і пожертви звичайних людей, за громадської підтримки і співпраці з благодійними фондами.
Аби пам’ятник Шевченку у Вінниці став реальністю, Благодійний фонд "Подільська громада" майже два роки докладав зусиль. А коли усе починалось, перший внесок у фонд будівництва майбутнього пам’ятника тоді зробили депутати Вінницької міської ради і Володимир Гройсман, мер Вінниці. Зусилля вінничан підтримав Благодійний фонд "Велика Родина", який впроваджує багато проектів по усій Україні до Шевченківського ювілею.
Завдяки такій співпраці наше місто отримало у подарунок не тільки проект пам’ятника, а й автора зі світовим ім’ям. Автор проекту – лауреат Шевченківської премії, відомий скульптор і шевченкознавець Анатолій Гайдамака, що теж дуже символічно. Для нього самого створювати пам’ятник Шевченку було не тільки роботою. Анатолій Васильович у прямому сенсі слова пройшов Тарасовими шляхами, створюючи музеї Шевченка і збираючи унікальні речі, пов’язані з Кобзарем.
– Для мене це велика честь працювати у Вінниці і створити пам’ятник до 200-річчя Шевченка, – визнав на відкритті пам’ятника Анатолій Гайдамака. – До мене подзвонила Віра Ульянченко (голова наглядової ради БФ "Велика Родина" – Ред.), каже: треба зробити пам’ятник, тільки не перебудовуй усю Вінницю. Вона знає, що я працюю не одним квадратним метром. Думаю, коли ми завершимо нашу роботу, тут на площі буде кипіти життя.
Про те, що до Дня незалежності вінничани отримають ще й реконструйовану площу біля пам’ятника, ще раз підтвердив в.о. міського голови, секретар міської ради Сергій Моргунов.
– Символічно, що відкривається пам’ятник Шевченку, чия постать об’єднувала Україну зі Сходу до Заходу, з Півдня до Півночі, – заявив Сергій Моргунов. – Якщо говорити про історію самого пам’ятника, слід відзначити, що до цієї справи долучилися громадяни міста Вінниці. Жодної копійки бюджетних коштів тут не було затрачено. Я дякую в першу чергу Володимиру Борисовичу (Гройсману, екс-меру Вінниці. – Ред.) і депутатам міської ради, членам виконавчого комітету і найголовніше – жителям Вінниці, які підтримали цей проект. Це тільки перший етап, другий етап – до Дня незалежності ми відкриємо реконструйовану площу Тараса Шевченка.
Разом з вінничанами у відкритті пам’ятника взяв участь і новий губернатор Вінниччини Анатолій Олійник.
– Читаючи Кобзаря, можна знайти в кожному слові те, що доля наша – непроста. І що боротьба ще попереду. Боротьба за демократичну, сильну, правову, єдину соборну Україну, – говорив Анатолій Олійник. – Мені здається, що кожен з нас розуміє, що саме в ці дні якраз відбувається становлення нашої нації. І у цей день – 200-річчя з дня народження великого Кобзаря – ми повинні взяти на себе відповідальність за наше майбутнє.
Віра Ульянченко, голова наглядової ради фонду "Велика родина", зазначила, що у світі Шевченку встановлено 1384 пам’ятники. А разом з пам’ятником Кобзарю Вінниця отримала оберіг.
– Але він і ваш контролер, який буде стояти контролем над тим, щоб усі, хто має управлінські крісла, не забули, що Шевченко головним у своєму житті ставив людину, повагу до людини, її гідність, волю і свободу, – підкреслила Віра Ульянченко. – Яка ще нація має такого генія, якому увесь світ ставить пам’ятники? Чому? Тому що найвищою цінністю для нього була воля, правда, справедливість. Небесна сотня саме за це загинула. І весь світ, ви знаєте, облетіли кадри з фільму Проскурні – коли Сергій Нігоян, вірменин, на барикадах Майдану читав твір Шевченка "Кавказ".
За словами Віри Ульянченко, цього ж дня, 9 березня, за підтримки їх фонду відкривався ще один пам’ятник Шевченку – у селі Гнідин, на Київщині. А от при реалізації проектів вони ставили основним завданням те, щоб до відзначення Шевченківського ювілею долучились в першу чергу громади. І у Вінниці, зокрема, це вдалося.
Після офіційного відкриття пам’ятника Шевченку від БФ "Подільська Громада" невеличкі бюсти Кобзаря вручені усім головним помічникам встановлення пам’ятника у Вінниці. Погруддя вручено і новому керівнику області.