
На Львівщині є сотні дерев’яних церков, які потребують нагальної допомоги: десь треба поміняти дах, чи провести першочергові протиаварійні роботи, чи поставити сигналізацію. В області вже понад рік працює комісія з питань збереження сакральної культурної спадщини. Ми організовували багато навчань для отців і реставраторів, а тепер вирішили, що час переходити від розмов до діла. На початку року нам уже вдалося за заколядовані гроші встановили протипожежну сигналізацію в дерев’яній церкві XVII століття в селі Кліцько. Тепер звернулися до громадян, а також магазинів, зокрема антикварних, щоб вони пожертвували на ярмарок якісь речі, — розповів «Газеті» Андрій Салюк, голова ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії та культури й один з ініціаторів проведення ярмарку.
За словами А. Салюка, цей захід стане дзеркальною протилежністю аукціонів. Стартує він о третій годині, тоді всі речі продаватимуть, до прикладу, по 200 грн. Що 15 хв. організатори пропонують опускати ціну на 25 грн. «Хочемо зробити з цього забаву. З іншого боку, прагнемо, щоб люди могли купити ті речі, які їм сподобалися, і при цьому зібрати максимальну суму грошей для церков», — говорить один з ініціаторів акції.
Як приклад сакральних споруд, яким потрібна допомога реставраторів, організатори ярмарку називають церкву св. Микити (с. Дернів Кам’янсько-Бузького району) та храм Івана Богослова (с. Клекотів Бродівського району). За їхніми словами, за вторговані гроші також можна встановити сигналізацію в церкві села Волиця Деревлянська, де є іконостас майстра Івана Рутковича. Нагадаємо, саме тут на початку року, під час Різдвяних свят, вкрали чотири намісні ікони з іконостасу. За приблизними оцінками мистецтвознавців, коштують ці образи сотні тисяч доларів. Минуло вже понад півроку, а ікони так і не знайшли.
«Залежно від того, скільки грошей нам удасться зібрати і на що їх вистачатиме, комісія вирішуватиме, на яку церкву їх краще витратити», — говорить Андрій Салюк.
Вересневий ярмарок не перший випадок благодійних акцій зі збором коштів на реставрацію у Львові. Свого часу завдяки благодійним аукціонам удалося зібрати гроші на реставрацію елементів каплиці Боїмів і на відновлення дерев’яної церкви в селі Кути Буського району.
— Натомість у Європі такої традиції фактично немає, — розповідає пан Салюк. — Там це радше виняток, аніж правило, адже про пам’ятки дуже добре дбає держава. В Європі вітають будь-які громадські ініціативи, але це все на зовсім іншому рівні.
Охоронці пам’яток не мають наміру зупинятися на проведенні ярмарку. Наступним кроком буде благодійний аукціон із продажу творів мистецтва, який планують провести в жовтні. Організатори наголошують: це буде не традиційний аукціон, учасники якого купують собі речі, — тут куплена річ стане радше бонусом для тих, хто хоче допомогти дерев’яним церквам.