
Нещодавно ще 12 заможних американських сімей вирішили приєднатися до руху The Giving Pledge і пожертвувати щонайменше половину свого майна на благодійні цілі. Цей рух заснував відомий американський інвестор Уоррен Баффет – творець і глава найбільшої інвестиційної компанії Berkshire Hathaway – спільно з Біллом і Меліндою Гейтс, засновником корпорації Microsoft.
Основна мета руху – надання допомоги різним благодійним організаціям шляхом заохочення великих пожертвувань з боку найбільш заможних американців. За свою коротку історію існування The Giving Pledge уже заручився зобов’язаннями про участь у ньому більше 80 сімей з-поміж найбагатших ділових династій США.
Беручи участь у русі, донорська сім’я може сама вибрати і профінансувати конкретну благодійну програму до свого смаку. Діапазон широкий: є проекти і програми з розвитку охорони здоров’я та освіти, турботи про дітей, боротьби з ожирінням, соціальної і матеріальної допомоги нужденним, збереження довкілля, а також заохочення інтересу до мистецтва.
Незважаючи на різноманітність сфер застосування, основною мотивацією майбутніх донорів є ідея, що кінцевим результатом їхнього пожертвування стане скорочення розриву в рівні доходів між різними верствами американського суспільства, досягнуте за допомогою надання малозабезпеченим громадянам необхідних ресурсів і можливостей для власного успіху.
Список американців, що побажали пожертвувати значну частину свого капіталу на благодійні цілі, дуже різноманітний – як із точки зору розмірів внеску, так і їхнього походження. Серед меценатів – представники династій підприємців, які заробили свій статок у фінансовому секторі, у високих технологіях, автомобілебудуванні, комунікаціях роздрібної торгівлі, будівництві та нерухомості.
Деякі з них пішли далі за інших. Наприклад, сім’я Собрато, що є засновником різнопрофільної групи компаній Sobrato Development Companies, прийняла на себе зобов’язання про безоплатну передачу 100% своїх статків на потреби благодійності. Сферою застосування філантропічних інтересів сім’ї є надання малозабезпеченим верствам американського суспільства можливості здобути адекватну освіту, необхідну для успішної професійної діяльності та досягнення високих результатів у професії. Одночасно з цим, пожертвування сім’ї Собрато також забезпечують необхідне медичне обслуговування для нужденних.
Цікаво зазначити, що, коментуючи причини свого фінансового благополуччя, майже всі учасники руху – разом із наполегливою працею – називали фарт як необхідну умову для досягнення висот багатства.
Причому удача ця може виражатися в різноманітних формах. На думку тих, хто вже досяг успіху, в деяких випадках це хороша освіта, в інших – можливість застосувати отримані знання та навички з відповідною віддачею. На додаток до цього, меценати високо оцінили роль самого американського суспільства і країни в цілому у створенні сприятливого середовища для реалізації в бізнесі їхнього таланту і навичок.
Ця віра в необхідність існування середовища і умов для прояву індивідуальних талантів і підштовхнула більшість донорів до ідеї надання більшої частини свого майна для фінансування благодійних програм, що стимулюють реалізацію здібностей усіх членів суспільства.
Збільшення кількості багатомільйонних приватних пожертвувань для допомоги нужденним відбувається на тлі помітного зростання числа компаній, для яких соціальна відповідальність стає нормою ведення бізнесу, причому не на рівні піару, а у повсякденній діяльності підприємства.
Деякі американські компанії, такі, наприклад, як COSTCO і APPLE, відомі увагою до співробітників, що, у свою чергу, трансформується у високу продуктивність, зацікавленість працівників у примноженні успіхів компанії і ставлення до клієнтів. Таким чином, очевидна тенденція, результатом якої може стати співпраця великих приватних донорів із великими компаніями, а у виграші, в кінцевому рахунку, виявляться мільйони американців.
Ну а поки тим, хто захоче піти шляхом мільярдерів, можна побажати дотримуватися простої формули: «Удача + Праця = Мільйони».
Володимир Шекоян, доктор економічних наук, експерт у галузі міжнародних фінансів та економіки, Вашингтон.
"Голос Америки" (блог)