
Газета The Chronicle of Philanthropy повідомила, що сума благодійних пожертв у США вперше після кризи пішла вгору. Ще й як пішла!
У 2010 році сума пожертв п’ятдесяти найбільших філантропів країни склала $ 3,3 мільярда – найнижчий показник із 1988 року, коли газета почала виходити. У 2011 вона склала вже 10,4 мільярда. Правда, «докризового» рівня пожертв іще не досягли – десять років тому провідні філантропи пожертвували 12,5 мдрд.
До півсотні лідерів не ввійшли такі відомі благодійники, як Білл Гейтс і Воррен Баффет. Річ у системі підрахунку – The Chronicle of Philanthropy не враховує виплати за зобов’язаннями, взятими в попередні роки. А більшість пожертвувань Гейтса і Баффета в 2011 році було саме такими.
Цікаво, що з чотирьохсот найбагатших американців згідно з рейтингом журналу Forbes, 379 не зробили значних пожертв.
Середня сума пожертви в списку склала $61 млн. 29 людей із 50 пожертвували 50 мільйонів доларів або більше.
10 осіб увійшли до списку посмертно, пожертвувавши на благодійність значну частину свого капіталу в заповітах. У тому числі лідер списку – Маргарет Каргілл, яка померла ще 2006 року, але створила два благодійні фонду із загальним капіталом у шість мільярдів доларів для підтримки мистецтва, охорони довкілля і запобігання стихійним лихам.
19 стали спонсорами різних вищих навчальних закладів, у тому числі 10 – наділили інститути, в яких не навчалися самі.
Деякі читачі висувають припущення, що на зростання благодійності вплинули соціальні протести, у тому числі рух «Окупуй Волл-Стрит». Стейсі Палмер, головний редактор газети, із ними не згодна. Вона стверджує, що зростання сум пожертв – усього лише ознака загального оздоровлення економіки. Іншими словами, давати гроші на добрі справи можуть ті, у кого вони є.
Можливо, список виглядав би інакше, якби зважилися розкритись анонімні благодійники. 76 людей пожертвували в 2011 році суми понад мільйон, не повідомляючи своїх імен. На мій погляд, це приклад найяскравішої самовідданості.