Український форум благодійників - Розвиваймо благодійність разом
Головна    Про нас    Новини Форуму
 

ПРО НАС

Новини Форуму
ОПИТУВАННЯ
Стандарти ведення благодйної діяльності в Україні
МИ НА FACEBOOK

Ефективна стратегія БФ - це допомогти так, щоб якісні зміни були довготривалими

05.08.2019  Автор: УФБ
Ефективна стратегія БФ - це допомогти так, щоб якісні зміни були довготривалими

До Дня народженна наших учасників - благодійної організації "Фонд Родини Нечитайло" ми взяли інтерв'ю у Вікторії Миколаюк, директорки благодійної організації:

        Про системність

Святослав Нечитайло та його родина прийняли стратегічне рішення про створення благодійного фонду, щоб та допомога, яку вони надавали, набула системного характеру. Так в липні 2015 року з’явився фонд. Це були складні часи. Багато благодійників заморожували «мирні» проекти та перенаправляли ресурси на «схід», де війна. Бізнесмени підтримували діючі проекти, але не було такої тенденції, щоб створювали нові організації для системної допомоги з бюджетом понад 10 млн грн на рік. 

З’явилося багато волонтерських проектів, які були спрямовані на адресну підтримку, допомогу армії, постраждалим від військових дій. Для мене на той момент був виклик – розробити стратегію нової організації, яка буде працювати не в режимі швидкої допомоги, а системної інституції з показниками ефективності.

Про фокус та усвідомленість

В центрі уваги - людина, її здоров’я та якість життя. Для нас важливо допомагати людям з інвалідністю, щоб гідно жити на рівних у суспільстві.  Ми пройшли етапи розвитку організації. На сьогодні ми маємо усвідомлений підхід щодо створення команди, вибору та підтримки проектів, які приносять максимальну користь людям у складних обставинах, і часто це не про гроші, і не лише про медичну допомогу. Це комплексний підхід до надання послуг або продуктів/товарів, яких потребують люди. Ми не підтримуємо гру «догнати благоотримувача та ощасливити», ми співпрацюємо з людиною для того, щоб допомога принесла очікуваний результат, щоб якісні зміни були довготривалими.  

Про партнерів

Партнерство - це базова цінність нашої команди. Дивуюсь, коли деякі організації не співпрацюють з партнерами, а конкурують, націлені на отримання власної «вигоди», свого золотого донора. Деякі організації просто уникають працювати з сильними партнерами.

Я переконана, що лише разом, об’єднуючи ресурси, експертизу в різних галузях, можна досягти найкращих результатів. Я спостерігаю за тим, що в Україні на сьогодні недостатньо проривних проектів. З іншого боку, для вирішення справді важливих питань, завжди буде мало коштів одного донора. Наприклад, створення потужних програм соціальних послуг для людей з інвалідністю та їх сімей, допомога невиліковно хворим, допомога людям літнього віку.

Я маю на увазі, що ні держава, ні окремі організації не можуть самостійно створювати якісні проекти в складних галузях. Складних, тому що результат часто віддалений, і часто не такий позитивний, як би хотілось. Наприклад, коли ми допомагаємо невиліковно хворим, ми не можемо донору показати позитивний результат. Але якість останніх днів життя людини, збереження гідності, час з родиною – безцінні.  Я мрію, щоб в Україні з’являлось більше проектів, які зможуть задовільнити попит на важкі теми. Наприклад, донори з легкістю дають допомогу на врятування дитини в європейській клініці.

Але чи багато донорів готові надати кошти на створення центру допомоги людям з невиліковними хворобами? Чи часто ми замислюємося, хто може надати послуги для людини, коли вона тяжкохвора, а її родичі мають заробляти кошти на життя і не можуть доглядати за рідної людиною. А чи думаємо ми про сім’ї, де хворі діти і мама їх виховує самостійно. Хто може підмінити маму, щоб вона хоч трохи відпочила? Людей, яким потрібна допомога, у нас дуже багато, і не усі вони можуть справлятися з викликами самостійно. Держава та благодійники мають створювати стійкі форми допомоги людям.

Зараз ми навіть бачимо попит на консультативні послуги для людей, яким поставили складні діагнози. Людина та її сім’я часто просто не розуміють, що робити, до кого звертатись, який шлях їм доведеться пройти. В існуючій системі медицини лікування - це часто не просто про гроші, це ще про пошук ефективного рішення для людини.

 Якщо ми хочемо бути ефективними, ми маємо співпрацювати з різними партнерами, яким довіряємо. Якщо про медичні заклади, то у нашому випадку – це Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, дитяче відділення Інституту раку, Інститут Філатова та інші інституції.  

Про масштабування добра

Ми прагнемо розвивати розумну та ефективну благодійність, яка допомагає не тільки одній конкретній людині, а яка створює систему для допомоги широкому колу осіб. Це і підтримка проектів, які допомагають зберегти життя, попередити інвалідність, забезпечують якість життя людей. Ми розвиваємо напрямок підтримки соціального бізнесу, який створює та надає необхідні послуги для покращення якості життя конкретних груп людей. Ми будемо комплексно підтримувати проекти, які мають спільну філософію разом з нами  - коли соціальна місія важливіша за матеріальну складову. Проекти, в яких людина та її гідність найважливіша.

Ми прагнемо підтримувати такі проекти, які можна масштабувати для збільшення кола осіб, що охоплені допомогою.

Про критерії ефективності

Передусім підзвітність та відкритість. Фонд має звітувати, як перед засновниками, донорами так і перед людьми, демонструвати, на що витрачені кошти та яких результатів досягла організація. Фонд та його засновники ставлять перед собою високу мету і ми маємо бути прикладом та показувати, чого досягли у покращенні життя та середовища навколо. У центрі уваги має бути кінцевий отримувач послуг. Для нас - це люди з інвалідністю та члени їх сімей, люди які потребують допомоги задля збереження чи продовження якості життя.

А ще для соціальних проектів важливо оцінювати ефект  від діяльності на ранніх етапах так і в довготривалій перспективі. Адже як можна говорити з донором чи державою про ефективність без доказової бази? Отже працюйте, оцінюйте результати, за необхідності коригуйте роботу та звітуйтесь, а далі масштабуйте корисні та ефективні проекти.

Вікторія Миколаюк, директорка благодійної організації "Фонд Родини Нечитайло".

 

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Також ви можете
+ Додати новину
 
 
ПІДПИСКА
на електронні видання Форуму
"Хроніки благодійності" та "ФІЛАНТРОскоп"
 
 
Оберіть, будь ласка, категорію підписувачів, до якої вас віднести:
  • Виділити всі
 
 
 
 
 
 
ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ БЛАГОДІЙНИКІВ