Український форум благодійників - Розвиваймо благодійність разом
Головна    Про нас    Новини Форуму
 

ПРО НАС

Новини Форуму
ОПИТУВАННЯ
Стандарти ведення благодйної діяльності в Україні
МИ НА FACEBOOK

Стандарти ведення благодйної діяльності в Україні

24.06.2019  Автор: УФБ
Стандарти ведення благодйної діяльності в Україні

  16-22 червня директорка УФБ Поліна Нюхіна взяла участь у навчальній поїздці, організованій ОБСЄ в Україні у партнерстві з ІСАР «Єднання».

  5 днів представники благодійного сектору та органів державного управління вивчали досвід сертифікації організацій громадянського суспільства у Нідерландах та Іспанії. Країни були обрані не випадково, оскільки мають значний досвід управління якістю роботи НУО та отримання ними державного фінансування.

  У Нідерландах 25% загального державного фінансування розподіляється через НУО, при цьому ¾ від цієї суми надходить на надання соціальних послуг.

  Щоб отримати державні кошти треба отримати сертифікат якості, а також пройти процедуру відповідності (compliance). Службовці Нідерландів щиро дивуються запитанням на кшталт: «А якщо організація не має коштів на проходження сертифікації?», оскільки впевнені, що спроможна організація має дбати про прозорість і відкритість та прагнути зовнішньої оцінки.

  Дуже прискіпливо розглядається етичний бік роботи неприбуткової організації. Представники Міністерства зовнішніх справ Нідерландів (головного розподілювача державних коштів у секторі НУО) наполягають, що жорстке слідування етичним нормам та політика нульової толерантності до їх порушення – це запорука здоров’я третього сектору. Замовчування порушень (власних чи тих, що сталі відомі) є неприпустимим, а аудит і зовнішня оцінка - обов’язковими.

  В Університеті Еразмуса Ротердамського діє ресурсний центр, який займається питаннями довіри та партнерства між НУО, а також промотуванням Цілей сталого розвитку  - як загального порядку денного та рамок для створення партнерських відносин. Партнерство не будується на довірі, - впевнений професор Роб ван Тулдер, - навпаки, довіра є результатом успішного партнерства, яке від свого початку має будуватися на спільних цілях та синхронізації підходів до їх досягнення. Утім, професор впевнений, що підхід державного регулювання третього сектору є дещо застарілим, і позитивний контекст мають тільки підходи, спрямовані на саморегулювання сектору. Держава може тільки підтримувати подібні ініціативи і стимулювати, але не карати.

 Ситуація в Іспанії подібна до Нідерландів, хіба що діючих сертифікаційних організацій більше. Всі вони беруть плату чи то за сам процес сертифікації, чи то за підготовку до нього. Фундація Lealtad взагалі була створена бізнес-структурами, щоб забезпечувати прозорість співпраці бізнесу та НУО. А інша організація – Інститут якості ОГС, навпаки, була створена коаліцією самих НУО, які домовилися про спільні підходи та правила роботи у третьому секторі, саме тому вони не тільки сертифікують, але й навчають і навіть можуть надати ментора строком на рік, який допоможе пройти процес створення власних політик і процедур.

   У чому одноголосно погоджуються експерти з Нідерландів та Іспанії, так це у тому, що стандарти – це спосіб мислення відповідальної та надійної організації, і відсутність бажання їх впроваджувати сама по собі викликає підозри. Друга спільна думка, яка звучала майже на кожній зустрічі – це суворе слідування власній місії, яка має бути поширена публічно. Вислів “Say what you do and do what you say” лунав майже на кожній з 10 проведених зустрічей.

  УФБ продовжує дискусію про стандартизацію ведення благодійної діяльності і в українському контексті. Будь ласка, пройдіть опитування та зробіть власний внесок у справу ствердження прозорості та підзвітності благодійних організацій України.

  Опитування за посиланням https://bit.ly/2IG4t8F   Дякуємо всім, хто долучився!

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Також ви можете
+ Додати новину
 
 
ПІДПИСКА
на електронні видання Форуму
"Хроніки благодійності" та "ФІЛАНТРОскоп"
 
 
Оберіть, будь ласка, категорію підписувачів, до якої вас віднести:
  • Виділити всі
 
 
 
 
 
 
ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ БЛАГОДІЙНИКІВ