Український форум благодійників - Розвиваймо благодійність разом
Головна    Про нас    Новини Форуму
 

ПРО НАС

Новини Форуму
ОПИТУВАННЯ
Стандарти ведення благодйної діяльності в Україні
МИ НА FACEBOOK

Моніторинг та оцінка благодійності: "якщо знати правила гри - будеш за ними грати"

04.10.2010  Автор: Український форум благодійників
Моніторинг та оцінка благодійності: "якщо знати правила гри - будеш за ними грати"

29 вересня 2010 року в рамках нової програми «Відверті розмови про благодійність» Український форум благодійників провів тематичну зустріч «Моніторинг благодійної діяльності: на шляху до ефективності».

Метою заходу стало обговорення принципів системи моніторингу благодійної діяльності та програм, які здійснюються як вітчизняними неприбутковими організаціями, так і бізнес компаніями. Тема є цікавою та комплексною, тому до дискусії були запрошені провідні експерти з питань моніторингу та оцінки благодійної діяльності. Під час панельної дискусії в рамках зустрічі підходами до моніторингу поділились наступні експерти:
- Віктор КАРПЕНКО, спеціаліст з оцінки благодійного фонду «Східна Європа»;
- Денис ДЕНИСЕНКО, керівник регіональної програми «Подолання епідемії туберкульозу в Донецькій області на 2007-2011 р.р.» благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»;
- Наталія САЛАБАЙ, керівник відділу моніторингу та оцінки Всеукраїнської мережі ЛЖВ;
- Тетяна БАБЕНКО, керівник відділу корпоративних комунікацій компанії «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна».

Зустріч розпочалася з презентації модераторів, президента Творчого центру ТЦК Любові Паливоди та директора Творчого центру ТЦК Володимира Купрія, «Моніторинг благодійної діяльності: міжнародні підходи». Пані Любов зазначила, що моніторинг та оцінка є «коштовною справою» та «засобом розуміння здійснення благодійних програм». Однією з проблем відсутності якісних розробок у цих питаннях є недостатня кількість спеціалістів, завдання яких полягає у проведенні щоденного моніторингу діяльності благодійної організації. За словами експертів, українцям є чому повчитись, адже міжнародний досвід розглядає ефективність організації саме через аспект залучення ресурсів, а не програмні питання – тобто керується концепцією «націленості на результативність діяльності».

Тетяна Бабенко, керівник відділу корпоративних комунікації «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна», розповіла про важливість стратегічного бачення власної діяльності та благодійності вцілому. Як представник бізнес-сектору пані Тетяна окреслила певні підходи до оцінки ефективності благодійних програм, зокрема: оцінка кількості людей, яким вдалось допомогти; оцінка кількості продукції, що була передана; кількісні показники тих, хто долучився. Також учасники мали нагоду дізнатись більше не лише про позитивний досвід роботи «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна», але й перипетії на теренах благодійності. Зокрема, прикладом продуктивної та ефективної благодійної діяльності пані Тетяна вважає «Проект допомоги на Західній Україні», коли працівники особисто доставили фінансову та продовольчу допомогу 100 сім’ям, що постраждали від повені. З іншого боку, компанія мала труднощі при створенні власного корпоративного фонду, який не зміг виправдати очікування, відсутність «ефекту зростання в масштабах своєї діяльності та залучення більшої кількості експертів та благодійників».

Денис Денисенко, керівник регіональної програми «Подолання епідемії туберкульозу в Донецькій області на 2007-2011 р.р.» благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», проінформував учасників про програму фонду та поділився основними компонентами стратегії щодо моніторингу та оцінки. Пан Денис зробив важливий наголос на використанні результатів моніторингу для підвищення ефективності благодійних програм та необхідності адекватної інтерпретації показників оцінки. «Наповнюйте числа змістом»- тобто підвищені показники захворюваності не завжди свідчать про неефективність програми, а скоріш – про активне проведення діагностики захворюваності, що, в свою чергу, свідчить про можливість вилікувати більшу кількість людей. «Влада “чутливо реагує” на індикатори моніторингу, саме тому важливо забезпечити розуміння “влада-фонд” та переконати головних лікарів надавати якісні показники діяльності. Для цього ми також залучаємо експертів з питань моніторингу та оцінки», - пан Денис прокоментував певну складність роботи благодійних проектів, які включають міжсекторну взаємодію: мають враховувати інтереси та контролювати діяльність кожної сторони.

В свою чергу, Віктор Карпенко, спеціаліст з оцінки благодійного фонду «Східна Європа», розповів про особливості моніторингу та оцінки фонду як важливих інструментів вимірювання ефективності благодійної діяльності. Пан Віктор має багаторічний досвід роботи з цими питаннями як у вітчизняних, так і в міжнародних організаціях. Зокрема його презентація фокусувалась на спеціальній системі оцінки ефективності та ієрархії індикаторів.

Наталія Салабай, керівник відділу моніторингу та оцінки Всеукраїнської мережі ЛЖВ, у своїй презентації виокремила підходи до моніторингу, які використовує Мережа. По-перше, існує контроль над процесами проектної діяльності, показниками результативності, підготовкою до аналізу даних та плануванням. По-друге, проводиться моніторинг надходження благодійних коштів та їхнє використання на термінові потреби ЛЖВ. Мережа працює за особливим алгоритмом квартальної звітності, має доступні інструкції щодо моніторингу та оцінки. За словами пані Наталії необхідно «постійно підтримувати культуру та атмосферу моніторингу», - це є одним з ключових аспектів високоефективної діяльності будь-якої організації, компонент, який необхідно виховувати у роботі українців.

Отже, тематична зустріч в рамках нової програми «Відверті розмови про благодійність» мала успіх: сформувала майданчик для експертів та всіх зацікавлених у розвитку систематичної філантропії в Україні. Одним з важливих висновків тематичної зустрічі є необхідність орієнтації на результат, що є неможливим без моніторингу та оцінки, а не на процес як більшість громадських організацій. По-друге, важливо підвищувати рівень обізнаності донорів щодо інструментів ефективної філантропії. Пані Любов Паливода зазначила, що при здійсненні моніторингу варто відійти від концепту «моніторинг заради моніторингу», та, будучи «агентами перемін» ініціювати розвиток культури моніторингу на шляху до зростання ефективності благодійних програм.

Директор Українського форуму благодійників, Анна Гулевська-Черниш, підкреслила важливість нової програми Форуму: "Програма "Відверті розмови про благодійність" стала ще одним інструментом УФБ для налагодження спілкування, обміну власним досвідом та кращими практиками між вітчизняними благодійними інституціями. А це є ключовим фактором діяльності УФБ".

Захід відбувся у приміщенні «Школи цифрової журналістики – JFI», Києво-Могилянська академія, за підтримки офіційного партнера програми «Відверті розмови про благодійність» благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України».

Фотографії можна переглянути тут: http://www.flickr.com/photos/51815626@N07/sets/72157625093110524/

Презентації учасників: у розділі Виступи та презентації

Відео-інтерв'ю з учасниками: http://www.youtube.com/watch?v=VVbjY1nRxW4

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Також ви можете
+ Додати новину
 
 
ПІДПИСКА
на електронні видання Форуму
"Хроніки благодійності" та "ФІЛАНТРОскоп"
 
 
Оберіть, будь ласка, категорію підписувачів, до якої вас віднести:
  • Виділити всі
 
 
 
 
 
 
ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ БЛАГОДІЙНИКІВ