
Офіційна презентація всеукраїнської акції «Створимо «Абетку моєї країни України» разом!», яку ми нещодавно анонсували, відбулася 23 березня 2012 р. в "Інтерфаксі".
Якщо всеукраїнська акція «Створимо «Абетку моєї країни України» разом!" пройде вдало, це буде перше у світі видання, профінансоване не окремим спонсором, політиком чи державою, а всіма громадянами України, що дозволяє його назвати першим у світі народним виданням.
А ось наскільки це народне видання може відбутися, свідчить те, що до акції «Створимо «Абетку моєї країни України» разом!» вже приєдналися декілька впливових громадських організацій та установ, представники яких були учасниками прес-конференції.
Насамперед, це ВМГО «Європейська молодь України» та ММГО «Європейський парламент – Україна», які будуть встановлюватимуть контакти з громадськими молодіжними організаціями різних країн світу для презентації та розповсюдження «Абетки моєї країни України». А ось чому ці молодіжні організації України, відомі в багатьох країнах світу, вирішили підтримати проект «Абетка моєї країни України», пояснили на прес-конференції їх представники.
Керівник департаменту зі зв’язків із громадськістю ВМГО «Європейський парламент – Україна» Катерина Баскєнова:
– На наш погляд, проект «Абетка моєї країни України» дійсно заслуговує якнайсерйознішого ставлення. Бо це справді перше у світі видання, яке розповідає про Україну в такий оригінальний спосіб, та головне, створене самими дітьми, чого раніше у світі взагалі не було. І якщо ця «Абетка» потрапить в інші країни світу, може не сумніватися в тому, що на нашу Україну звернуть увагу не тільки як на територію з мальовничими пейзажами та могутнім економічним потенціалом, а насамперед як на цивілізовану країну. І це тому, що українські діти розповідають, що характерними рисами українського народу є шана, щирість, доброзичливість, хоробрість, любов до людей та своєї Батьківщини, віра в Бога. Тобто якості, що дозволяють вважати українців європейським цивілізованим народом. При цьому слід зауважити, що раніше в характеристиках України про ці риси лише згадувалося та й то в якійсь незначній мірі через бажання зосередитися на економічному потенціалі чи на окремих діячах культури, науки чи політики нашої країни. А тут така цікава розповідь та ще й з боку дітей, що, погодьтеся, викликає довіри набагато більше, ніж коментарі з цього приводу політиків чи державних діячів. І це в той час, коли така розповідь про Україну світовій спільноті просто необхідна. Іще декілька років тому, спілкуючись за кордоном із молоддю тих же країн Євросоюзу, нам доводилося роз’яснювати, що Україна – це не частка Росії чи Білорусі, а незалежна держава, історія якої налічує тисячоліття. Зараз ситуація змінилася. Про Україну як незалежну державу у світі знають і навіть цікавляться українськими політичними процесами. Водночас, як це не прикро, Україну інколи сприймають із певною насторогою, бо не розуміють, що і чому тут відбувається. Видання та популяризація «Абетки моєї країни України» у світі може дати відповідь на ці питання. Адже «Абетка» розповідає про якості українців, що дозволяють не сумніватися – український народ упорається зі всіма негараздами у своїй країні і заслуговує попри ці негаразди на повагу та місце серед цивілізованих народів світу. Так ось розуміння цього й стало головної причиною підтримки проекту «Абетка моєї країни України» з боку нашої організації".
Заступник голови ВМГО «Європейська молодь України» Станіслав Зозуля:
– Одним із напрямків діяльності нашої організації є саме презентація України світові цивілізованою державою через організацію спілкування між дітьми та молоддю нашої країни з молоддю інших країн світу. При цьому слід зауважити, що раніше було досить багато форм такого міжнародного спілкування: проведення зустрічей, фестивалів. Але такого, погодьтеся, цивілізований світ іще не знав, враховуючи, що в даному випадку словосполучення «вперше у світі» можна використовувати тричі. А далі слід згадати, що цивілізований світ дуже швидко реагує на щось нове, постійно перебуває в пошуках нового, що й дозволяє розвиватися, через що він і називається цивілізованим. Згадати про це, та про те що Україна майже жодного разу не пропонувала світовій спільноті якийсь новий підхід до зміцнення дружби та взаєморозуміння між народами. Україна в таких випадках обмежувалася лише повторенням вигаданих форм або ідей, намагаючись додати їм свій національний колорит. І тут такий шанс – запропонувати не просто своє, а таке, що на якийсь період часу може стати центром уваги цивілізованого світу. Не меншої уваги, на мій погляд, заслуговує ідея створення такої «Абетки» разом. Тобто за участю дітей, що займалися написанням її змісту та оформленням. Та дорослих, які долучаться до цього проекту, але з одним уточненням. Долучаться, по-перше, до обговорення проблем України, якостей українського народу, які допоможуть усім нам вирішити ці проблеми. І лише після цього до його фінансування. Ось така формула реалізації проекту, яка пропонує громадянам України замислитися над своїм життям, згадати, що вони українці, які гідні поваги з боку світової спільноти. А потім згуртуватися для вирішення конкретної проблеми, з витікаючими з цього можливостями розвитку громадянського суспільства України, що для нашої організації теж є одним з пріоритетів у діяльності.
Крім молодіжних організацій проект «Абетка моєї країни України» підтримали Український форум благодійників та проект Інституту соціокультурного виміру «Громадська ініціатива», які допоможуть в організації громадського обговорення проблеми світового іміджу України серед громадян нашої країни. «Інтерфакс-Україна» береться за інформаційну підтримку проекту. Міжнародна юридична кампанія «Медея» виступила юридичним партнером.
Координатором проекту та акції «Своримо «Абетку моєї країни України» разом!» було обрано Ковтуна Сергія Івановича, організатора міжнародних арт-проектів, а в минулому це професійний військовий, який брав участь у закордонних місіях українських збройних сил та закінчив службу начальником протокольного відділу управління міжнародних зв’язків міністерства оборони України. Як це можна пов’язати з його участю у проекті «Абетка моєї країни України», пояснює сам Сергій Ковтун:
– «Абетка моєї країни України» виникла не випадково, а в результаті нашої роботи над проектом «Війна – це жахливо» донести до людей, що війна – це насамперед горе, біль та страждання і лише після цього героїзм із патріотизмом, не кажучи про політичні чи історичні оцінки. Наскільки це важливо довести людям, я знаю з власного життя, після участі у бойових діях у різних «гарячих точках» нашої планети. І довести не просто так, а запропонувавши жити у мирі і злагоді, щоб у майбутньому таких «гарячих точок» на землі не було взагалі. Звідси й ідея запропонувати дітям усього світу починати дружити з дитинства, щоб у їхньому дорослому житті не було такого жахливого слова «війна». І запропонувати через знайомство за допомогою створення таких «Абеток», що розповідають про їхні країни. Тому за нашим задумом проект «Абетка моєї Країни України» є першим кроком у реалізації масштабного міжнародного проекту «ABC world», який передбачає створення аналогічних дитячих абеток дітьми різних країн світу. І все це через організацію і проведення міжнародної «Естафети миру», в основі якої закладено обмін такими абетками між дітьми у міжнародному форматі. При цьому особливої уваги заслуговує те, що ця естафета розпочнеться з презентації створеної дітьми України «Абетки моєї країни України».
Як буде проходити презентована 23 березня акція «Створимо «Абетку моєї країни України» разом!» покаже час. Але вона заслуговує на увагу з боку українського суспільства.
Проект «Абетка моєї країни України»:
– це перше у світі видання, яке розповідає про якусь країну вибраною формою дитячої абетки;
– це перше у світі видання, створене за безпосередньою участю дітей цієї країни;
– це дуже цікава мирна ініціатива, з якою виступають діти України, враховуючи, що зміст «Абетки моєї країни України» будується на їх пропозиції дітям інших країн через створення таких абеток починати дружити з дитинства, щоб запобігти у майбутньому міжнародних конфліктів.