
28 вересня 2012 року, відбувся брифінг з нагоди Дня усиновлення за підсумками семінару-наради «Національне усиновлення: уроки Краснодону». Захід організовано за ініціативи Уповноваженого Президента з прав дитини спільно з Благодійним фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» та Міністерством соціальної політики України за участі представників обласних служб у справах дітей та директорів Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді всіх регіонів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, громадських організацій.
Юрій Павленко, Уповноважений Президента України з прав дитини: «Система усиновлення в Україні на сьогодні побудована таким чином, аби захистити дитину виходячи з її інтересів. Зараз у країні існує наступна динаміка по всиновленню: є черга усиновителів, а не черга дітей, які підлягають усиновленню. Така ситуація кардинально відрізняється від тої, яка була ще декілька років тому. Станом на сьогоднішній день в Україні 96 тис. сиріт, з яких 26 тис. підлягають усиновленню. Станом на 8 місяців 2012 року, українці всиновили 1298 дітей, а 503 дитини були всиновлені іноземцями. Ще декілька років тому іноземці всиновлювали вдвічі більше дітей. Це є позитивною динамікою в цілому та означає, що Україна перестає бути донором із всиновлення».
Дар’я Касьянова, керівник програми «Сирітству – ні» фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»: «Україна вчетверте святкує День всиновлення. Сьогодні зранку символічний лічильник на Всеукраїнському порталі з всиновлення www.sirotstvy.net показав цифру 4100 – стільки дітей за час існування порталу, з грудня 2009 року потрапило в родини. Всього на порталі зібрано анкети понад 14000 дітей, які підлягають усиновленню. До кінця наступного року ми плануємо, що на порталі буде інформація про всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які підлягають всиновленню – це близько 26 тисяч дітей».
Лілія Подкопаєва, заслужений майстер спорту України, двократна олімпійська чемпіонка з гімнастики: «Чужих дітей не буває. Ми всі маємо пам’ятати, що діти, які ростуть без батьків, стануть дорослими і зіштовхнуться з дітьми, які виховувалися у сім’ях. Чи потрібно говорити дитині, що її всиновили? Можу говорити про себе особисто – мені б не вдалося зберегти таємницю, я публічна людина. Але зараз я розумію, що це було правильно. Дитина має знати правду, вона повинна знати інформацію про себе. Я щаслива, що у моєму житті зявилася ця дитина. І Вадим, і Кароліна знають, що вони є одним цілим. Ніколи в нашій родині не було і немає розподілу – біологічна/всиновлена дитина. Діти дарують надію, віру та любов, і не важливо, яка ДНК у вашої дитини».
Дар’я Касьянова підкреслила важливість того, що на нараду зібралися представники всіх областей. «Ми обговорювали дуже важливі питання, разом шукали компроміси та подальші шляхи співпраці – держави, громадськості, – зазначила пані Касьянова. – Одна з основних тем – таємниця усиновлення. Якщо приховувати, що дитина всиновлена, вигадувати різні історії, це означає, що й усиновителі не згодні з таким способом появи дитини у родині, вважають усиновлення чимось неправильним та ненормальним. За будь-яку ціну зберігати вигляд, що все нормально, – це створювати додаткові проблеми, інколи на все життя. Приховане завжди стає явним, дитина все одно дізнається про правду, і краще, аби цю правду розповіли люблячі люди, переконані в тому, що всиновлення – це щастя. Розповіли зі знаком «плюс», аби дитина святкувала не лише свій день народження, але й день усиновлення».
Нагадуємо, що День усиновлення в Україні святкують 30 вересня.