
18 березня 2015 р. у першому читанні за основу прийнято Законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування неприбуткових організацій) №2049. «За» проголосували 236 нардепів із різних фракцій та груп. Цей документ покликаний зменшити податковий тиск на благодійність.
Які зміни до Подакового кодексу закладені в законопроекті 2049?
Благодійна адресна допомога трактується чинним законодавством як дохід фізичних осіб. Підтримка благодійників, яка перевищує 1710 грн. на рік, оподатковується. Законопроект №2049 передбачає зниження податку на дохід фізичної особи при отриманні благодійної допомоги з 20 до 15%. Це суттєво для благодійної спільноти, адже відповідні сплачені кошти в бюджет держави раціональніше спрямувати на допомогу соціально незахищеним верствам населення, соціальні пільги для яких в цьому році скасовані через дефіцит бюджетних коштів.
Крім того, законопроект 2049 дозволяє місцевим радам звільняти від податку на нерухомість громадські центри (притулки, реабілітаційні установи). Нині це можливо тільки для релігійних установ.
Документ відкриває широкі можливості для соціального підприємництва, КСВ, благодійних аукціонів, адже завдяки йому підприємці не змушені будуть платити 30% податку, замовляючи товари і послуги у неприбуткових організацій. Таким чином, громадський сектор зможе заробляти сам на себе, надаючи консультаційні, освітні та інші послуги, продаючи пожертвувані благодійниками лоти і вироби своїх підопічних. Адже метою цих продажів є розвиток організації, а не розподіл прибутку між засновниками.
Законопроект також має на меті повернути статус неприбутковості організаціям, які втратили його через нову редакцію Податкового кодексу. Це творчі спілки, професійні асоціації, ОСББ, бізнес-асоціації тощо.
Адвокасі кампанія Українського форуму благодійників
Український форум благодійників – один із авторів цієї законодавчої ініціативи. Ми брали участь у засіданні профільного комітету ВРУ, коли законопроект №2049 розглядався до першого читання та був рекомендований Комітетом бути прийнятим за основу в першому читанні, письмово зверталися до депутатів із проханням підтримати законопроект. У день голосування під стінами ВРУ разом із колегами з УНЦПД ми активно агітували парламентаріїв за наш законопроект: давали їм листівки з інфографікою, усно пояснювали кожному, чому для отримувачів благодійної допомоги важливо ухвалити «2049».
«Тепер у депутатів є два тижні, щоб подати свої правки до цього законопроекту. Після цього має бути створена робоча група при Комітеті податкової та митної політики Верховної Ради України, до якої ми будемо намагатися увійти, щоб доробити законопроект до другого читання, і щоб Комітет рекомендував його ухвалити в другому читанні і в цілому», – розповідає про плани захисту інтересів сектору благодійності на законодавчому рівні Лариса Жигун, координатор адвокасі кампаній Українського форуму благодійників.