Український форум благодійників - Розвиваймо благодійність разом
Головна    Сектор благодійності    Благодійність у громаді    Новини в Україні
 

СЕКТОР БЛАГОДІЙНОСТІ

Новини в Україні
ОПИТУВАННЯ
Ви вже запланували справи і цілі на 2019-й?
МИ НА FACEBOOK

Мешканців геріатричного пансіонату народної текстильної ляльки

01.03.2018  Автор: Фонд Ігоря Палиці "Тільки разом"
Мешканців геріатричного пансіонату народної текстильної ляльки

В Арт-галереї Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» триває серія безплатних майстер-класів від волинських майстрів народного мистецтва. У рамках виставки «Перевесло. Народне мистецтво в часі й просторі» митці навчали плести з соломи, рогози, лози, виготовляти глиняні вироби.  Днями відбувся майстер-клас із виготовлення народної текстильної ляльки від члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Галини Вахрамєєвої. Участь у заході взяли працівники та мешканці Луцького геріатричного пансіонату.

Історія народної текстильної ляльки сягає давніх-давен. Та традиції її створення і використання збереглися й далі відроджуються. У кожній родині така лялька була символом мудрості, берегинею роду. Коли дитина народжувалася, мама замотувала у тканину шматочок хліба. Така «кукла», як її називали, виконувала роль пустушки. Старшим діткам робили ляльки, якими вони бавилася. Така лялька служила не лише іграшкою, а й виконувала навчальну функцію. Дівчатка вчилися на них шити одяг, декорували його. То була своєрідна модель для вправляння у жіночому ремеслі, адже до 12 років в українській сім’ї дівчина мала вміти ткати, вишивати, шити, прясти. Коли дівчинка дорослішала, ляльку ставили на підвіконня. Вважалося, що вона виглядає нареченого. Таку ляльку робили у віночку з квітами. Коли дівчина виходила заміж, у новий дім брала з собою і ляльку.  

– Текстильна лялька – дуже  гарний і позитивний вид народного декоративного мистецтва. Коли працюєш над її виготовленням, ніби повертаєшся у дитинство. Така робота приносить моральне задоволення. Тому цей вид мистецтва часто використовують в арт-терапії, – розповідає про улюблену справу Галина Вахрамєєва.

Мисткиня зазначає, що в кожному регіоні текстильна лялька мала відмінності. Якщо брати класичну ляльку, то вона за конструкцією має хрестоподібну будову. Це, по суті, стилізований символ людської постаті, жінки. Робили її з чистим обличчям. Волинська лялька вирізнялася позиційним розміщенням декору на вбранні. За основу такої ляльки брали рослинні матеріали – трави, сіно, солому, рогозу.

Практичний психолог Луцького геріатричного пансіонату Лариса Кусик каже, що таке заняття не лише приємне для душі, а й виконує певні лікувальні функції:

– Наші дівчата дуже активні. Ми часто беремо участь у різних майстер-класах. Це розряджає обстановку, піднімає настрій, заспокоює. Таке заняття виконує дуже багато функцій. Зокрема, покращує дрібну моторику, допомагає побороти негативні емоції.

Після того як Галина Вахрамєєва розповіла про особливості текстильної ляльки, присутні взялися за роботу. Кожен старався вкласти позитивні емоції, шматочок своєї душі, аби надати виробу тієї світлої енергетичної сили, що притаманна народній текстильній ляльці. 

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Також ви можете
+ Додати новину
 
 
ПІДПИСКА
на електронні видання Форуму
"Хроніки благодійності" та "ФІЛАНТРОскоп"
 
 
Оберіть, будь ласка, категорію підписувачів, до якої вас віднести:
  • Виділити всі
 
 
 
 
 
 
ЧЛЕНИ УКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ БЛАГОДІЙНИКІВ
{* *}