«Потенційні бездомні – це люди з ослабленою силою волі та заниженою самооцінкою» – Олена Поліщук

Ви, є президентом фонду, який, мабуть, єдиний в Україні систематично допомагає бездомним. Хто ж вони – бездомні?
На жаль, тема бездомних оповита стереотипами. Багато людей думають, що бездомні – це бородаті люди похилого віку, які погано пахнуть і безпробудно п’ють. Ми проводили дослідження, де побачили зовсім іншу картину. Більшість бездомних – це люди 30-40 років, у яких є освіта, була сім’я і робота … На жаль, від нещасних випадків ніхто не застрахований. Тільки в Києві, за даними неофіційної статистики 20 тисяч людей живе на вулиці! Це на 20% більше, ніж в 2014 році. Частину з них ви щодня зустрічаєте на вулицях, біля станцій метро, ​​занедбаних будівель. Багато з них живуть відлюдниками в лісах і біля теплотрас. Важливо розуміти, що люди такими не народжуються. За спиною кожного з бездомних є низка подій і ситуацій, які привели їх до життя на вулиці.

Чому люди стають бездомними?

Є кілька основних причин, через які люди стають бездомними – сімейні конфлікти, відсутність соціальної підтримки для колишніх ув’язнених, нездатність адаптуватися в новому місті і психологічні розлади. На жаль, часто діти виганяють своїх старих батьків з дому, дружини не можуть ужитися зі своїми чоловіками, підлітки йдуть з дому в пошуках самостійного життя. Багато з цих людей не можуть впоратися зі своїми проблемами і залишаються на вулиці. Не менш поширена проблема – квартирні аферисти. Найчастіше їх жертвами стають люди похилого віку або інваліди.

Як часто ви стикаєтеся з такими історіями?
Досить часто. Нещодавно наша Служба Порятунку Бездомних знайшла чоловіка, який вже 5 років живе на вулиці. Виявилося, що Петро (так звуть чоловіка) – самотній інвалід, у якого серйозні проблеми із зором. Одного разу в його будинок прийшли люди, попросили підписати якісь документи. Після цього в його квартирі змінили замки і заселили нових мешканців. І так він вже 5 років живе на вулиці, але малює дуже цікаві картини. Ми намагаємося допомагати йому, але за час бездомності він отримав серйозні проблеми зі здоров’ям, втратив документи – і його чекає тривалий шлях до ресоціалізації.

Як Ви думаєте, з чим пов’язана погане ставлення до бездомних?
У нас в країні прийнято вважати, що людина сама винна у власних проблемах, а «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». По-перше, грає роль їх зовнішній вигляд. Звичайно, мало кому сподобається людина в неохайному одязі, яка не дуже добре пахне. По-друге, часто люди плутають бездомних людей зі звичайними жебраками, які намагаються обманом виманити у них гроші. Багато хто навіть не усвідомлюють, що це дві різні категорії людей.
Бездомний чоловік, як правило, дуже скромний і не привертає до себе уваги. Він з вдячністю прийме від вас їжу і будь-яку нефінансову допомогу.

Зараз багато людей наживаються на пожертвування. Як відрізнити справжнього бездомного від шахрая?
По-перше, справжній бездомний завжди буде радий прийняти нефінансову допомогу – їжу, одяг. Шахраєві ж потрібні виключно гроші. По-друге, бездомні  зазвичай не люблять привертати до себе зайвої уваги, а аферисти будуть спеціально давити на жалість. Зазвичай вони займають «рибні місця», тобто найбільш багатолюдні, і використовують підроблені довідки, в той час як у бездомних часто взагалі немає ніяких документів.

Як тоді виживають безхатченки, якщо не випрошують милостиню?
Багато з них заробляють, наприклад, збиранням вторсировини. Незаможні люди щодня збирають у Києві близько 400 тонн сміття. Вони очищають місто від пляшок, пластику та іншого сміття. Це величезний внесок в екологію міста, який багато хто просто не помічає.
На щастя, в Києві діє наш фонд «Соціальне партнерство». 17 років тому він був заснований Леонідом Черновецьким, який продовжує його фінансувати, рятуючи тисячі життів! Фонд надає допомогу малозабезпеченим і щодня видає понад 2500 порцій їжі! Багато столичних бездомних знають, що тут вони завжди можуть безкоштовно поїсти і отримати одяг. До речі, в нашому Фонді найбільший банк одягу в Україні. Крім того, в денному центрі «Стефанія» бездомні можуть отримати кваліфіковану медичну допомогу, випрати і починають одяг, відвідати душ, бібліотеку або комп’ютерний клас, відновити документи і навіть знайти роботу!
Якщо у бездомного немає можливості приїхати в Денний центр, то він може прийти на будь-яку з 32 точок «Соціального патруля». Там щодня, без вихідних, годують нужденних, видають одяг і, при необхідності, надає консультації.

Як можна повернути бездомного до нормального життя?
Соціалізувати людину, яка довгий час прожила на вулиці, – вкрай складно. У них змінюється психологія, звички, вони просто звикають до такого життя і думають, що не гідні нічого кращого.
Потенційні бездомні – це люди з ослабленою силою волі і заниженою самооцінкою. Найлегший і важливий спосіб допомогти бездомному – стати добрішим. Багато бездомних бояться повертатися до нормального життя через почуття сорому і боязні негативної реакції соціуму. Вони впевнені в тому, що не заслуговують підтримки, нормальної роботи і доброго ставлення до себе.
Якби кожен, кого спіткала біда, отримував хоча б моральну підтримку, то проблема бездомних не стояла б так гостро.

Коментарі

  1. avatar
    Сніжана Сніжана

    Я вважаю, що варто допомагати людям, які цього потребують.

  2. avatar
    Максим Ароматов

    Это всё от людей зависит

Додати коментар